Nejdřív k Brazílii: pokud vím, tak se momentálně sdružili v BRIC(Brazílie, Rusko, Indie a Čína) a to z důvodu opozice vůči současnému záp. finančnímu systému, který se je snaží vtáhnout víc do hry a pokud se to někdy potopí, tak aby to stáhlo všechny. Jsou chytří, protože když z toho neplynou žádné výhody, nemá cenu někomu kdo slízne smetanu dělat křoví. Tyto státy mají samozřejmě zájem, aby se peníze v mez. obchodě primárně vrátili svému účelu: směně za výrobky, suroviny, služby. Brazílii beru jako černého koně za Ruskem. Ale tuším, že jim chybí faktor 3: zajištění vlastní bezpečnosti. USA si dlouhodobě v rámci pax americana osobují právo kecat do dění v obou Amerikách. A samozřejmě, když třeba operují v Kolumbii tzv. v rámci boje proti drogovým kartelům, tak je to do Brasil co by kamenem dohodil. Ale neznám podrobný vývoj. A to je USA zatím ten nejdemokratičtější stát… Za posledních 10 let si připravili legislativními kroky půdu k tomu, že stačí záminka a prakticky ze dne na den se stanou nějakou mírnější formou fašistické diktatury. A pak se věci pouze urychlí. Nevím, kdo je v Brasil momentálně u moci, ale pokud se tam dostane někdo, kdo bude kopat výhradně za USA, tj. bude to výhodné pro pár zkorumpovanců u moci a mezin. investory, 95% obyvatel se třeba vzepře, ale asi jim to moc nepomůže. Zajímat to nikoho nebude, max. Čína a Rusko pošlou dopis, kde slovně odsoudí, co se děje.
Po WW2 do Lat. Am utíkali váleční zločinci, dnes to beru, jako že tam zabloudilo pár volnomyšlenkářů, kteří nechtějí, aby jim někdo kecal do života. Pokud v Evropě budou tuhé restrikce, v Brasil se dočasně bude asi ještě celkem volně dýchat.
Mám na to názor, že pokud je člověk relativně mladý a vyprojektuje si život řekněme na 70 a nesouhlasí s tím, co se děje, tak se střetu stejně nevyhne. Že to standartními demokratickými postupy vhozením lístečku nepůjde pochopí po těchto volbách asi již většina. Co se bude dít pak, je ve hvězdách. Dočasně se můžeš schovat před bouřkou, ale až z jeskyně vylezeš, tak zjistíš, že v kontaminovaném prostředí žít stejně nechceš